Aktualności

Jul 16, 2017

VIII Turniej o Puchar Bombardierów za nami !!!


VIII Turniej Bombardierów z Wybrzeża

Deszcz nie przeszkodził walkom

Sławomir Ciara

Gdynia, muszla koncertowa. Pojedynki kolejnego już z rzędu turnieju Bombardierów z Wybrzeża dostarczyły licznie zgromadzonym kibicom wielu emocji. Rozegrane były w muszli koncertowej, opodal gdyńskiego Teatru Muzycznego. Odbyło się 10 oficjalnych walk. Zanim zabrzmiał pierwszy gong, do starć przystąpili ci adepci, którzy po raz pierwszy zetknęli się z bokserskim ringiem. Najciekawsze pojedynki rozegrano w kategoriach młodzieżowej i juniorów. W tej pierwszej, w wadze średniej zmierzyli się dwaj zawodnicy z Gdyni – walczący z czerwonego narożnika, Paweł Leszczyński (Sako) skrzyżował rękawice z faworytem gospodarzy, wychowankiem Bombardiera – Hubertem Benkowskim. Przez trzy rundy trwała zacięta walka, a publiczność co chwila oklaskiwała obu pięściarzy. Pierwszą odsłonę 10:9 wygrał Leszczyński. Zawodnik, któremu sekundował Tomasz Laska zadał więcej ciosów sierpowych. W drugim starciu, wyższy o pół głowy Hubert Benkowski uruchomił swój lewy prosty i coraz częściej punktował rywala. I jemu też sędziowie dali w tej rundzie zwycięstwo 10:9. O wszystkim zadecydować miało trzecie starcie. Obaj byli już zmęczeni, lecz serca i woli walki, ambicji nie brakowało rywalizującym pięściarzom. Tymczasem obraz pojedynku, z drugiej rundy, nie uległ zmianie. Stroną dominującą był wychowanek Bombardiera, Hubert Benkowski, który wygrał trzecią odsłonę 10:9 i cały pojedynek (u wszystkich sędziów) 29:28. – Zwyciężył zasłużenie – relacjonował Jerzy Guss, supervisor zawodów.

Ciosy trafiały w szczękę

W innych dobrych (jak na poziom rodzimego boksu) spotkaniach, w kategorii młodzieżowej (waga półśrednia), Piotr Racławski z Bombardiera pokonał jednogłośnie (3:0) na punkty klubowego kolegę Dawida Błaszyka. Natomiast w wadze półśredniej, w gronie juniorów Nikodem Chilewski (Beniaminek Starogard Gdański) wypunktował Adriana Nowosada (Sako Gdynia). Przez trzy rundy widzowie oglądali wymiany ciosów w dystansie i półdystansie. Wiele akcji ofensywnych trafiało na szczękę rywali, jednak obaj pięściarze posiadali niesłychaną wytrzymałość i żadnemu nie ugięły się nogi. Choć w trzeciej odsłonie po silnej kontrze Chilewskiego Nowosad był liczony.

Wyróżnił się też Piotr Szczukowski. Podopieczny Marcina Gruchały z Boxing Team Chojnice. Nie dał przeciwnikowi żadnych szans wygrywając przed czasem. Wicemistrz Polski juniorów zasypał rywala gradem silnych ciosów i trener na ring rzucił ręcznik, a arbiter ringowy przerwał ten nierówny pojedynek.

W trakcie odbywających się walk lunęło jak z cebra. Mimo, że ring znajdował się pod dachem muszli koncertowej, to jednak wielkie krople mocnego deszczu pojawiły się na ringowej macie, a ta nie nadawała się do kontynuowania pojedynków. Ring był śliski, co w czasie rozgrywania walk groziło upadkiem, i kontuzją rywalizujących pięściarzy. Na szczęście, po kilku minutach przestało padać. Organizatorzy błyskawicznie osuszyli ringową matę i rozpoczęto dalsze pojedynki.

Bombardierzy w roli głównej

Do tegorocznych zmagań przystąpiło 11 drużyn: Beniaminek Starogard Gdański, Nowi Boxing Polnica, Sako Gdynia, Gwardia Szczytno, Gwardia Szczytno, Garda Wicko, Wilk Kościerzyna, Orkan Gorzów, Obra Zbąszyń, Zryw Tuczno i Bombardier Gdynia. Klubowo najwięcej zwycięstw odnieśli pięściarze gospodarzy, Bombardiera (szkoleniowcy: Jarosław Rydzewski, Dariusz Gumowski), którzy triumfowali w 5 kategoriach wagowych.

Oto komplet wyników (na pierwszym miejscu zwycięzcy):

 

Kadeci, waga 66 kg, Cezary Kosior (Sako Gdynia) vs Cyprian Gomólski (Orkan Gorzów), na punkty 2:1.

 

Kadeci, waga 60 kg, Kacper Poweska (Bombardier Gdynia) vs Krzysztof Radziński (Gwardia Szczytno), poddanie przez sekundanta 1 runda.

 

Kadeci, w. 48 kg, Szymon Krók (Garda Wicko) vs Mateusz Wnuk (Gwardia Szczytno), pkt. 3:0.

 

Juniorzy, w. półśrednia, Nikodem Chilewski (Beniaminek Starogard Gdański) vs Adrian Nowosad (Sako Gdynia), pkt. 3:0,

 

Juniorzy, w. lekkopółśrednia, Jakub Drążek (Gwardia Szczytno) vs Krzysztof Szadach (Bombardier Gdynia), p.p.sek. 2 runda.

 

Młodzieżowcy, w. średnia, Hubert Benkowski (Bombardier Gdynia) vs Paweł Leszczyński (Sako Gdynia), pkt. 3:0.

 

Kobiety, waga 54 kg, Natalia Snadna vs Kamila Mikulska (obie Bombardier Gdynia), remis.

 

Juniorzy, w. średnia, Piotr Szczukowski (Boxing Team Chojnice) vs Jakub Pobłocki (Sako Gdynia), p.p.sek. 1 runda.

 

Młodzieżowcy, w. półśrednia, Piotr Racławski vs Dawid Błaszczyk (obaj Bombardier Gdynia), pkt. 3:0.

 

Kobiety, waga 81 kg, Katarzyna Wachulska vs Justyna Woźniak (obie Bombardier Gdynia), pkt. 3:0.

 

Najlepszą pięściarką turnieju wybrano Katarzynę Wachulską, pięściarzem – Nikodema Chilewskiego, najlepszym pięściarzem Gdyni – Huberta Benkowskiego, najmłodszym – Kacpra Iglińskiego (Sako Gdynia), który walczył w potyczkach kwalifikacyjnych (walki niepunktowane).

Wsparcie „Tigera” Michalczewskiego

Podczas otwarcia turnieju do muszli koncertowej zawitał zawodowy mistrz świata org. WBO, Dariusz Michalczewski, a także jeden z polskich promotorów profesjonalnego boksu,olimpijczyk Dariusz Snarski. „Tiger” otrzymał od organizatorów symboliczne bokserskie rękawice oraz brawa od publiczności. – Od lat wspiera nasz turniej – powiedział Jarosław Rydzewski, prezes i trener Bombardiera Gdynia.

Sponsorzy: Fundacja Dariusza Michalczewskiego „Równe Szanse”, AS Taxi, Bałtykgaz, Bar Cargolift, King Oskar, Klir, Fenix Poland, Kugar Security, OPEC, Konsal, MKJ, Marpol, Gama,Urząd Miasta Gdyni – honorowy patronat prezydenta Wojciecha Szczurka. Jednym z patronów medialnych był www. bokser.org.